وبلاگicon
والک - طب سنتی عطاری ممتاز گیاه درمانی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

طب سنتی عطاری ممتاز گیاه درمانی

WWW.021DR.COM

والک

والک

گونه دیگری ازجنس Allium ((وا لک ))یا نوعی ((سبزی صحرایی))دربهار در شهرهابه فر وش می رسدوازکوهستان برداشت می شو د و نظربه این که در بازار عرضه می شود به شرح مختصری  ازآن مبادرت می شود.

درکتب  طب سنتی با نام  عربی ((کراث بری ))و((کراث الدب ))و((کراث الثوم ))آورده شده ا ست .به فرانسوی Ail alarge ,  Ail des  ours  وبه انگلیسیً

‘ Wlid   leeK , leaved  garlic  Broad گفته می شود .گیاهی است ازخانوادة   Liliaceae نام علمی آن.    , Allium aKaKa   Cmelمترادفهای آن :

  Allium  ursinum L . , Allium  latjfolium  Cilib . می باشد.

مشخصات

 وا لک یکی دیگرازگونه های سیرها می باشدوبه اصطلاح نوعی سیرکوهی است.

 پیازوالک دارای سه برجستگی کا ملا مشخص است بوی سیرمی دهدواغب دارای 2  برگ دراز نوک تیزودارای دمبرگ است ومعولا برگهای آن پخته و بابرنج وسایرغذاها مصرف می شود.ازنظرترکیبات شیمیا یی والک دارای اسانس است که شامل ترکیبات گوگردی می باشد.والک برای تصفیة خون بسیارمفیداست  ودر ناراحتی های هاضمه کمک می کندوخواص پیازآن حدود زیادی شبیه سیرمی باشدوهمانطور درکاهش فشار خون و رفع تصلب شریانها نافع است. والک در دامنه های کوهستانی البرز و ییلاقات اطراف تهران ، شهرستانها ، لشکرک ، فشم و همچنین درآذربایجان ، همدان وکرمانشاه ، اراک و شیراز ، خلاصه دراغلب  مناطق  کوهستانی سرد کشور به طورخودرو می روید.

  گونه دیگری از سیرها بنام  « سیر کوهی » یا «پیاز کوهی» است که به فرانسوی Rocambole , Echalote  d Espagne و به انگلیسی:  sand garlic  of  Espagne  ,  Rocambole   نامیده می شود.گیاهی است ازخانوادة  Liliaceae  نام علمی آن Allium  scorodoprasum  L.  می باشد.

سیر کوهی نوعی سیر است که خیلی ملایمتر و شیرین تر از سیر معمولی  است و بیشتر مصرف دارویی دارد بوی آن شبیه پیاز است .

 از نظر خواص غده پیازی ریشه آن برای معالجه آنفلوانزا و  برونشیت به کار می رود و در بیماری اسهال خونی از نوع آمیبی و سایرانواع بسیار موثر است و سیاه سرفه را تسکین می دهد (چی یو) . به علاوه برای وبا و سل وهمچنین در استعمال خارجی برای بیماریهای پوستی اثرمفید دارد (لو). و سایر خواص آن کم و بیش شبیه سیر می باشد.