وبلاگicon
درمان گیاهی سرفه - طب سنتی عطاری ممتاز گیاه درمانی

طب سنتی عطاری ممتاز گیاه درمانی

WWW.021DR.COM

درمان گیاهی سرفه


درمان گیاهی سرفه
درمان گیاهی سرفه

  

سرماخوردگی و مشکلات تنفسی از قدیم با بشر همراه بوده و به همین دلیل، تجارب ارزشمندی از گیاهان دارویی در تسکین و درمان این امراض به جای مانده است.
از بین مواد طبیعی که از قدیم در این‌گونه مشکلات مورد استفاده بوده‌اند می‌توان به گیاهانی مثل آویشن، نعناع و زنجبیل اشاره کرد که در این یادداشت، قصد دارم خصوصیات این گیاهان را برایتان شرح دهم. آویشن گیاهی است معطر که اکثر خواص آن مربوط به رایحه‌اش می‌شود. مهم‌ترین ماده موجود در این رایحه «تیمول» نام دارد، ترکیب فنلی با قدرت ضدمیکروبی بسیار قوی که به همراه ترکیبات مشابه، به طور ویژه روی میکروب‌های تنفسی اثر می‌گذارد. اگرچه آویشن دارای خواص متعددی از جمله اثرات ضددرد، ضدآلزایمر، ضدسرطان، ضداسپاسم و کاهش‌دهنده فشارخون و چربی است ولی به دلیل اثرات چشم‌گیرش (ضدآلرژی، ضدالتهاب، ضدسرفه، ضداحتقان، بازکننده برونش، خلط‌آور، معرق، مسکن و محرک سیستم ایمنی بدن)، یکی از گیاهان دارویی باارزش است که به‌عنوان تسکین‌دهنده مشکلات سرماخوردگی کاربرد فراوان دارد. عسل طبیعی هم یکی از موادغذایی باارزش جهت درمان سرفه و سرماخوردگی است که خواص متعددی را به آن نسبت می‌دهند؛ از جمله ضدسرفه، ضددرد، خلط‌آور، رفع گرفتگی صدا و نرم‌کننده سینه. با وجودی که می‌توان از دم کرده آویشن و یا از خود عسل به تنهایی برای تسکین سرفه استفاده کرد ولی ترکیب این دو نیز بسیار مفید خواهد بود. جدیدترین دارویی که از مخلوط این دو در صنعت داروسازی تهیه شده، شربتی به نام «هانی سیم» است که به علت اثر تشدیدکنندگی این مخلوط دارای اثر قوی در برطرف کردن عوارض تنفسی سرماخوردگی است. این شربت در حال توزیع در داروخانه‌های سراسر کشور است و بدون نسخه در اختیار عموم قرار می‌گیرد.
نعناع، گیاه دیگری است که در تسکین سرفه تأثیر قابل‌توجهی دارد. از این گیاه تا امروز بیش از 30 گونه در جهان شناسایی شده که اکثرا دوگونه آن در داروسازی استفاده می‌شود. یکی از گونه‌هایی که به عنوان بخور، فرآورده‌های موضعی، ضددرد یا تنفسی مصرف می‌شود، نعناع فلفلی است که رایحه‌اش حاوی درصد بالایی از منتول است که خاصیت ضداحتقان و ضددرد زیادی دارد. از اسانس این نعناع دارویی تولید می‌شود به نام قطره منتول که محصول چند منظوره‌ای است و در رفع گرفتگی بینی، سردرد، دردهای اسکلتی، ماهیچه‌ای دست و پا، کمر و گردن، سینوزیت، کوفتگی و رخوت حاصل از سرماخوردگی و راحت تنفس کردن در افراد آسمی‌ کاربرد فراوان دارد. زنجبیل هم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که برای درمان سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنجبیل طبیعت بسیار گرمی ‌دارد، محرک و معرق بوده و آن را در تسکین و درمان سرماخوردگی مفید می‌دانند. محصولات متعدد ضدسرماخوردگی از زنجبیل در جهان عرضه شده و جدیدترین داروی آن در ایران قطره آرومین است که در تسکین عوارض سرماخوردگی و سرفه موثر است.